موضوعات
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
آژانس عکس قم | اخبار
نمایندگان درباره طرح محدودیت فعالیت عکاسان چه گفتند؟
موضوع: نمایشگاه عکس

مهدی کوچک‌زاده که به‌عنوان طراح طرحی برای محدود کردن عکاسان مجلس سخن می‌گفت با خود عکس‌هایی به مجلس آورده و نمایش داد که در آن نمایندگان در حالت‌های مختلف نشان می‌داد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، “مهدی کوچک‌زاده” در نشست علنی سه‌شنبه ۱۰ خرداد ماه ـ به‌عنوان طراح یک طرح دوفوریتی سخن گفت که اساس آن محدود کردن عکاسان و خبرنگاران مجلس شورای اسلامی بود.

کوچک‌زاده هنگام بیان سخنان خود اقدام به نمایش عکس‌‌هایی در حالت‌های غیرمتعارف از نمایندگان در مجلس کرد و با استناد به این عکس‌ها خواستار نظارت بیشتر بر کار عکاسان خبری حاضر در صحن شد.

نمایش این عکس‌ها اعتراض برخی از نمایندگان را نیز برانگیخت.

وی با اشاره به ماده ۵ آیین‌نامه داخلی مجلس که بر اساس آن خبرنگاران و عکاسان با داشتن کارت مربوط به جلسات علنی می‌توانند در طول جلسات اخبار مربوط به مجلس را پوشش دهند، تأکید کرد: این طرح ۱۴۰ امضا دارد و تمام اعضای هیئت رئیسه و روحانیون و همچنین برخی از اعضای فراکسیون اقلیت مجلس این طرح را امضا کرده‌اند.

کوچک‌زاده با بیان این که نباید اجازه داده شود که عکاس در طول چهار تا پنج ساعت جلسه مجلس از هر موضع و هر موضوعی که می‌خواهد تصویربرداری کند، گفت: برخی تصاویر در رسانه‌ها به‌عنوان فعالیت مجلس منتشر می‌شود که باعث وهن مجلس است؛ امروزه امکاناتی در دوربین‌ها قرار داده شده است که باعث می‌شود با فشار یک‌بار شاتر ۵۰ تا ۶۰ فریم عکس گرفته شود.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس تصریح کرد: برخی از این تصاویر هیچ ربطی به فعالیت مجلس ندارند و تنها موجب وهن مجلس است و گاهی از این عکس‌ها برای سوء استفاده و حتی برای زمانی که نماینده امکان اعتراض نداشته باشد، استفاده می‌شود.
به گفته این عضو اصولگرای مجلس، برخی از این عکس‌ها در اختیار خبرگزاری‌های خارجی و برای به سخره گرفتن و توهین به مجلس استفاده می‌شود؛ در صورتی که در هیچ یک از آنها نشانی از فعالیت‌های مجلس نیست.

وی ادامه داد: این خیانت به مجلس است، مجلس که حفظ حرمت و شأنش واجب است.

محمدرضا باهنر که ریاست بخشی از جلسه علنی امروز را بر عهده داشت، در واکنش به اظهارات کوچک‌زاده گفت: زمانی که شما این موضوع را با هیئت‌رئیسه مطرح کردید من به شما قول دادم که آن را در اختیار هیئت‌رئیسه قرار دهید تا ما به آن رسیدگی کنیم و قرار نبود که به صورت طرح مطرح شود.

مطهری: هیچ چیز نباید حضور خبرنگاران در صحن علنی مجلس را محدود کند

“علی مطهری” در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت، با اعلام رضایت از تصویب نشدن دوفوریت طرح محدود کردن فعالیت عکاسان و خبرنگاران در مجلس، گفت: هرچند در صحن در قالب مخالفت با این طرح  صحبت نکردم ولی مخالف  جدی آن بودم چرا که گاهی صحنه‌های خوب، مفید و جالب توجهی در مجلس پیدا می‌شود که لازم است انعکاس پیدا کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در ارتباط با مسائل و حواشی که ممکن است توسط عکاسان و خبرنگاران مجلس در رسانه‌ها منعکس شود، تاکید کرد: گاهی از بعضی صحنه‌هایی که ناشی از خستگی نمایندگان است عکسی گرفته و در رسانه‌ها منعکس  شده است که راه‌حل این موضوع محدود کردن فعالیت آنها در مجلس نیست بلکه خبرنگاران و عکاسان باید نسبت به تعهدات اخلاقی و کاری خود وجدان و توجه بیشتری داشته باشند.

مطهری عکاسان و خبرنگاران را ناظران بر فعالیت نمایندگان در مجلس دانست و افزود: حضور دائمی اهالی رسانه به عنوان ناظرانی که در صحن علنی مجلس باشند و با عناوین مختلف جریان صحن علنی را منعکس کنند به نفع جامعه است و ارتباط مناسبی را بین نمایندگان و مردم به وجود می‌آورد.

نماینده ناظر مجلس در هیئت نظارت بر مطبوعات، تاکید کرد: رسانه‌ها از ارکان ضروری و اساسی دموکراسی در هر کشوری هستند و محدود کردن انها به معنای پشت کردن به آزادی بیان و فعالیت رسانه‌ها در کشور است.

غضنفرآبادی: با حضور عکاسان در صحن حتی نمی‌توانیم گوش و دماغمان را بخارانیم

نماینده بم در موافقت با طرح دوفوریتی ایجاد محدودیت برای فعالیت عکاسان در صحن علنی گفت: خبرنگاران از آغاز تا پایان نشست در مجلس حضور دارند و نماینده حتی نمی‌تواند گوش و دماغ خود را بخاراند.

نماینده بم در مجلس شورای اسلامی در سخنان خود گفت: حفظ آبرو ایجاب می‌کند تا این طرح به صورت دوفوریتی بررسی شود و هر چه سریع‌تر برای حضور عکاسان در صحن علنی مجلس محدودیت ایجاد کنیم.

وی افزود: در هیچ اداره‌ای این موضوع وجود ندارد که خبرنگاران از آغاز تا پایان نشست حضور داشته باشند زیرا در جایی که دوربین است همه خودشان را برای ۵ تا ۱۰ دقیقه منظم می‌کنند اما بیشتر از این ممکن نیست و نمایندگان به واسطه حضور عکاسان توانایی انجام هیچ کاری را ندارند.

نایب‌رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه حضور مداوم عکاسان در صحن و عکس گرفتن آنها از حالت‌های مختلف نمایندگان موجب وهن مجلس است، گفت: با حضور این عکاسان نماینده نمی‌تواند حتی گوش و دماغ خود را بخاراند چون اگر کج بنشینی عکس می‌گیرند و اگر راست بنشینی عکس می‌گیرند.

غضنفرآبادی تصریح کرد: در این طرح محدودیتی برای سایر خبرنگاران و دوربین صداوسیما ایجاد نشده و تنها حضور دوربین‌های عکاسی که می‌توانند عکس پشه‌های اطراف نمایندگان را هم بیندازند، محدود شده است.

محمدیاری: عکاسان را محدود نکنیم، نمایندگان مراقب باشند

نماینده مردم تالش و رضوانشهر در مجلس، مجلس را نمادی از یک جامعه شفاف و دموکرات عنوان کرد و گفت: خبرنگاران و عکاسان از ارکان مهم دموکراسی هستند، بنابراین بهتر است ما مراقب خودمان باشیم نه اینکه آنها را محدود کنیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با تاکید بر اینکه با توجه به سابقه صدساله فعالیت پارلمانی در کشور این طرح نیازی به دو فوریت ندارد، گفت: دو فوریت زمانی مطرح می‌شود که موضوعی، خسارت‌هایی را در پی داشته باشد، اما چطور است که در این صدسال اتفاقی نیفتاده است، در حالی که ما مجبوریم وقت ارزشمند مجلس را اینگونه تلف کنیم.

محمدیاری خبرنگاران و عکاسان را چشمه نظام و رکن مهم دموکراسی دانست و ادامه داد: محرومیت عکاسان از مهمترین رکن یک نظام کار پسندیده‌ای نیست و براساس اصل ۶۹ قانون اساسی مذاکرات مجلس برای اطلاع مردم باید منتشر شود. بنابراین تصویب چنین فوریتی با قانون اساسی مغایرت خواهد داشت.

وی تاکید کرد: در ماده ۶ آیین‌نامه داخلی مجلس هم اشاره شده که حفظ شأن جلسه‌های مجلس برعهده رئیس و در غیاب او برعهده نواب رئیس است، ما به جای اینکه صورت مسئله را پاک کنیم، بیاییم از خودمان مراقبت کنیم.

محمدرضا خباز: جلوگیری از حضور خبرنگاران و عکاسان، وهن مجلس است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، نظارت عکاسان و خبرنگاران بر کار مجلس شورای اسلامی را ضروری خواند و گفت: ممانعت از حضور عکاسان و خبرنگاران در مجلس، نشان دهنده وهن وضعیت مجلس و نمایندگان مردم است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت محمدرضا خباز در صحن علنی امروز (سه شنبه ۱۰ خرداد) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با الحاق یک تبصره به ماده ۵ آیین‌نامه داخلی مجلس اظهار کرد: طبق ماده ۶۰ آیین‌نامه مجلس دو فوریت برای یک طرح فقط در مواردی ضرورت دارد که امکان وقوع خسارت احتمالی و فوت وقت و فرصت وجود داشته باشد، در نتیجه دو فوریت برای طرح مذکور هیچ توجیه منطقی ندارد.
نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد با بیان این که سه سال از مجلس هشتم و هشت دوره از مجلس شورای اسلامی می گذرد، گفت: مجلس همواره با عزت و اقتدار در امر قانونگذاری عالی ترین خدمات را به مردم ارائه داده است و هرگز فوریتی برای مخالفت از حضور عکاسان و خبرنگاران وجود نداشته است.

خباز جلوگیری از حضور خبرنگاران و عکاسان در مجلس را نشان دهنده وهن و ضعف مجلس خواند و تأکید کرد: این که مجلس بخواهد خود را از نظارت عکاسان و خبرنگاران پنهان کند، وهن مجلس و بعد نظارتی آن است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، جلوگیری از نظارت عکاسان را بر خلاف مصلحت مجلس و نمایندگان مردم توصیف کرد و ادامه داد: مجلس نباید خدمات ارزنده ۳۱ ساله عکاسان و خبرنگاران را نادیده بگیرد و خود را از نظارت رسانه ها محدود کند.

وی یادآور شد: همه همواره در محضر خداوند و عکاسان خداوند هستیم و نباید از نظارت و انعکاس واقعیت هراس داشته باشیم.
نماینده مردم کاشمر و بردسکن در مجلس، مسئله حضور یا عدم حضور عکاسان در مجلس را در حوزه اختیارات هیئت رئیسه مجلس خواند و یادآور شد: جلوگیری از حضور عکاسان حتی در صورت نیاز، قانون و فوریت نمی خواهد بلکه هیئت رئیسه می تواند برای آن تدبیر و تصمیم درستی اتخاذ کند.

1390/3/26
پر بازدید
1389/12/17: نمایشگاه عکس ((راحیل)) در قم
1390/5/14: نشست تخصصی عکاسی با موضوع «فتوژورنالیسم» در قم برگزار شد
1389/10/2: نمایشگاه عکس بصیرت در قم
1390/3/26: راه‌یافتگان به دومین مسابقه عکس حوزه
1390/2/30: مدیر کل ارشاد قم: انتخابات انجمن عکاسان خرداد ماه برگزار می شود
آخرین مطالب
1390/5/14: نشست تخصصی عکاسی با موضوع «فتوژورنالیسم» در قم برگزار شد
1390/3/30: اهداي شمسه محمدي‌ به برترين‌هاي جشنواره عكس حوزه
1390/3/26: راه‌یافتگان به دومین مسابقه عکس حوزه
1390/2/30: مدیر کل ارشاد قم: انتخابات انجمن عکاسان خرداد ماه برگزار می شود
1390/2/22: وضعیت انجمن عكاسان قم در هاله ای از ابهام...!
بدون نظر

نام
پست الکترونیکی
وب سایت
متن
مطالب مهم
کنتور
امروز:
    ویزیت: 321
    هیتز: 335
روز گذشته:
    ویزیت: 137
    هیتز: 143
جمع کل:
    ویزیت: 1756957
    هیتز: 2201402