موضوعات
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
آژانس عکس قم | اخبار
جاسم غضبان‌پور: شعور پشت دوربين از خود دوربين براي ثبت يک عکس مهم‌تر است
موضوع: گفتگو

جاسم غضبان‌پور گفت: عکاس بايد به سوژه اشراف داشته باشد. براي توليد يک عکس خوب نوع دوربين مهم نيست؛ بلکه شعور پشت دوربين مهمتر است.

جاسم غضبان‌پور از عکاسان جنگ که به تنهايي شش‌هزار فريم از آزادگان عکاسي کرده، گفت: عکاسي که مي‌خواهد عکس مستند اجتماعي بگيرد، بايد سواد و دانش اجتماعي داشته باشد؛ بدون ايدئولوژي و منطق اجتماعي نمي‌توان عکس خوبي را ثبت و يا مطلبي را منتقل کرد.

اين عكاس معتقد است: عکاسي مستند اجتماعي نوعي عکاسي کلاسيک از اوضاع و احوال جامعه است که حتي مي‌تواند بدون وجود انسان و تنها با ردپايي از او به تصوير کشيده شود.

غضبان‌پور تاکيد كرد: عکس مستند اجتماعي مانند ادبيات و نقاشي کلاسيک است که بايد اساس آن رعايت شود وگرنه تنها يک تصوير است و حرفي براي گفتن ندارد.

او افزود: عکس مستند اجتماعي خودش داستان عجيب و غريبي دارد. از آنجا كه درآمدزا نيست، حتي مطبوعات هم توجه کمتري به آن مي‌کنند؛ به همين دليل مظلوم واقع شده است. اما در جشنواره‌هايي مثل جشنواره عكس «كودك و نياز» که مرکز توجه آن معضلات و کار کودکان است، بايد بهتر اعلام و معرفي شود. نشريات،هيات داوري و ... بايد با ديد و بينش حرکت کنند تا الگوي مناسبي براي جامعه ايجاد شود.

او با اشاره به برپايي جشنواره «كودك و نياز» خاطرنشان كرد: جشنواره مي‌تواند با برگزاري يک بخش جنبي و دعوت از عکاسان حرفه‌اي و برگزاري نشست‌ها، سخنراني‌ها و كارگاه‌ها باعث ايجاد تعامل ميان اساتيد و جوانان شود تا دو قشر مختلف بتوانند يکديگر را به چالش بکشند؛ در نتيجه تاثير جشنواره بر جامعه و مسئولان بيشتر و مثبت‌تر خواهد بود.

غضبان‌پور بيان كرد: اين جشنواره‌ها بدون داشتن عقبه موثر نخواهند بود. اگر جشنواره هر ساله برگزار شود و دبيرخانه دائم داشته باشد، عکاسان مي‌دانند که يک سال براي ثبت تصوير بهتر فرصت دارند. بدين ترتيب هرساله جشنواره پربارتر بوده و روند تصاعدي خواهد داشت و مانند جشنواره فجر به عنوان يک رويداد هنري مهم مورد توجه قرار خواهد گرفت.

جاسم غضبان‌پور متولد سال 1342 در خرمشهراست. او داور مسابقات عکاسي فراواني مانند مسابقه عکس خانه روستايي در اسفند 1388 بوده است.

 

 

 

اولين جشنواره عکس «کودک و نياز» به همت موسسه نيکوکاري مهرآفرين و با همکاري معاونت هنري سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران برگزار مي‌شود.

1389/9/12
پر بازدید
1389/11/14: محمدحسین رحمتی،عکاس انقلاب: با دوربین از چنگ ساواک فرار کردم
آخرین مطالب
1389/11/14: محمدحسین رحمتی،عکاس انقلاب: با دوربین از چنگ ساواک فرار کردم
بدون نظر

نام
پست الکترونیکی
وب سایت
متن
مطالب مهم
کنتور
امروز:
    ویزیت: 226
    هیتز: 240
روز گذشته:
    ویزیت: 137
    هیتز: 143
جمع کل:
    ویزیت: 1756862
    هیتز: 2201307